გვიყვარდეს მათემატიკა
საგანმანათლებლო ბლოგი განკუთვნილია პედაგოგებისთვის, მოსწავლეთათვის და მათემატიკით დაინტერესებულ ყველა პირისთვის.აქ თქვენ ნახავთ ტესტებს, კვლევას, გაკვეთილების გეგმებს და სხვა ამსახველ მასალას
Sunday, June 30, 2019
Wednesday, June 26, 2019
სასწავლო რესურსი(ინტეგრირბული-მათემატიკა+ხელოვნება)
https://drive.google.com/drive/folders/1TK7RVmYulq-JeJEl1On9Thttps://drive.google.com/drive/folders/1TK7RVmYulq-JeJEl1On9T-Bc5H7ngT_F-Bc5H7ngT_F
Monday, June 24, 2019
გაკვეთილის გეგმა (შებრუნებული საკლასო ოთახი)
გაკვეთილის გეგმა
მასწავლებლის სახელი
გვარი: ენძელა ხურციძე
პირადი ნომერი: 17001018924
საგანი: მათემატიკა
სწავლების საფეხური/კლასი:
საბაზო/VIII
მოსწავლეთა რაოდენობა:
13
კლასში არ არის სსსმ მოსწავლე
გაკვეთილის თემა: პითაგორას თეორემა
გაკვეთილის მიზანი: ინოვაციური სწავლების ( შებრუნებული საკლასო ოთახი) მეთოდების და ისტ-ის გამოყენება სასწავლო პროცესში,
ესგ-ს სტანდარტით მისაღწევი შედეგები:
ესგ-ს სტანდარტით მისაღწევი შედეგები:
მათ. VIII.8. მოსწავლეს შეუძლია ფიგურათა თვისებების
გამოყენება ფიგურათა
კლასიფიცირებისათვის და მათი სახეობების
შესადარებლად.
მათ. VIII.10
მოსწავლეს შეუძლია გეომეტრიული დებულებების
მართებულობის
დასაბუთება.
გაკვეთილი ტარდება შებრუნებული საკლასო ოთახის მეთოდით:
მოსწავლეებს გაკვეთილის ჩატარებამდე 1-2 დღით ადრე სახლში ეძლევათ მასალა ელექრონულად რომელშიც
ახსნილია ახალი მასალა და ამავე დროს, მოცემულია გამოწვევის (A) ფაზისა და შინაარსის რეალიზების (B) ფაზისათვის განკუთვნილი კითხვები. ამავდროულად, მოსწავლეები ელექტრონულ ფორმატში იღებენ, საგაკვეთილო პროცესიდან გამომდინარე, სამუშაო ფურცლებს(მოსწავლეები
ელექტრონულად აკეთებენ დავალებას და გაკვეთილის დაწყებამდე აწვდიან მასწავლებელს, რათა გაკვეთილზე განიხილონ).
საგაკვეთილო პროცესი მთლიანად შეადგენს რეფლექსიას (C) ფაზას.
ელექტრონულად აკეთებენ დავალებას და გაკვეთილის დაწყებამდე აწვდიან მასწავლებელს, რათა გაკვეთილზე განიხილონ).
საგაკვეთილო პროცესი მთლიანად შეადგენს რეფლექსიას (C) ფაზას.
N
|
აქტივობის
აღწერა
|
გამოყენებული
მეთოდი/მეთოდები
|
კლასის
ორგანიზების ფორმა/ფორმები
|
სასწავლო
რესურსები
|
დრო
(წთ)
|
1
|
აქტივობა:1
·
საორგანიზაციო საკითხები;
·
მისალმება,განწყობის შექმნა;
·
გაკვეთილის თემისა და
მიზნის
გაცნობა;
·
შეფასების ფორმებისა და კრიტერიუმების გაცნობა
|
მინი ლექცია
|
მთელი კლასი
|
გაკვეთილის
თემა და მიზანი. (საპრეზენტაციო ფურცელზე)
|
3 წთ
|
2
3
|
აქტივობა: 2
აქტივობის მიზანი: შევამოწმო თუ როგორ გაიგეს
მოსწავლეებმა ელექტრონულად გაგზავნილი
მასალა.
აქტივობის აღწერა: მასწავლებელი წინარე ცოდნის გააქტიურების მიზნით მოსწავლეებს
უსვამს კითხვებს, მოსწავლეები მონიტორზე
ხედავენ კითხვებს და კომპიუტერის საშუალებით აფიქსირებენ საკუთარ პასუხს, მასწავლებელი
კომპიუტერში ხედავს მოსაწავლეთა შედეგებს.
აქტივობა:
3
აქტივობის მიზანი.
იმ მასალის გაანალიზება რომელიც მოიცავს ახალ მასალას.
აქტივობის
აღწერა: კლასს
ვაძლევ დავალებას pover
Point- ში გამზადებულ ჯგუფურ სამუშაოს. კლასი იყოფა სამ ჯგუფად.
თითოეული ჯგუფი ასრულებს მიცემულ დავალებას ფლიფჩარტზე შემდეგ
ჯგუფის ლიდერი წარმოადგენს პრეზენტაციას და ხდება პასუხების ანალიზი.
|
კითხვა-პასუხი
ქვიზტესტები.
ჯგუფური მუშაობა.
|
საერთო საკლასო
ინდივიდუალური.
ჯგუფური
|
კომპიუტერი. პროექტორი
კომპიუტერი. პროექტორი
poverPoint-ში გამზადებული სლაიდი
|
10 წთ
13 წთ
|
აქტივობა: 4 ახალი მასალის განმტკიცება
აქტივობის მიზანი.
მოსწავლეებმა შეძლოს მიღებული ცოდნის პაქტიკული გამოყენება
აქტივობის
აღწერა: მოსწავლეებს
ეძლევა ბარათები სადაც მოცმულია სხვადასხვა მართკუთხა სამკუთხედები და უნდა შეძლონ
პითაგორას თეორემის გამოყენებით უცნობი ელემენტის
პოვნა.
მასწავლებლის შეფასება და კომენტარი
|
დამოუკიდებელი სამუშაო
|
საერთო საკლასო
ინდივიდუალური
|
წინასწარ გამზადებული
ბარათები
|
10 წთ
|
|
5
|
აქტივობა: 5
შეჯამება
აქტივობის
აღწერა:
მასწავლებელი აჯამებს განვლილ გაკვეთილს, მოსწავლეთა
დახმარებით გამოაქვს დასკვნები და საბოლოოდ კიდევ ერთხელ ჩამოაყალიბებენ პითაგორას
თეორამას, მოახდენენ მისი ფორმულის სახით ჩაწერას და სხვასხვა ელემენტის ჰიპოტენუზისა
და კათეტის პოვნის შესაბამისი მაგალითის დასახელებას და გაანალიზებას.
|
ურთიერთ სწავლების მეთოდი.
|
საერთო საკლასო
ინდივიდუალური
|
კომპიუტერი. პროექტორი
|
5 წთ
|
6
|
შეფასება.
მოსწავლეების
შეფასება განმავითარებელი და განმსაზღვრელი შეფასების რუბრიკებით. მოსწავლეებს ეძლევათ
თვითშეფასების კითხვარი, რომლის საშუალებით მოხდება გაგება იმისა თუ რა იყო ბუნდოვანი და რა არის გასათვალისწინებელი შემდეგ გაკვეთილზე
.
|
დაკვირვება
|
ინდივიდ/
შერჩევით
|
შეფასების რუბრიკები,
|
2წთ
|
7
|
საშინაო დავალების მიცემა:
გვ.269
§.6.1 სავ. N 19,20,21.
|
ინსტრუქტაჟი
|
საერთო საკლასო
|
რვეული, კალამი, სახელმძღვანელო.
|
2წთ
|
დანართიN1
შეფასების
რუბრიკა.
კრიტერიუმი
|
1-2ქ
დაბალი
|
3-4ქ
საშუალოზე დაბალი
|
5-6ქ
საშუალო
|
7-8ქ
საშუალოზე მაღალი
|
9-10ქ
მაღალი
|
გაკვეთილში
ჩართულობა
|
არ არის ჩართული
|
ჩართულია მაგრამ პასუხს
ვერ იძლევა
|
ჩართულია და ზოგჯერ იძლევა პასუხს
|
ჩართულია და ზოგჯერ
არასწორ პასუხს იძლევა
|
ჩართულია და ყოველთვის
სწორ პასუხს იძლევა
|
მასალის
წვდომა
|
არ იცის მათემატიკური ცნებები ,ვერ ცნობს უტოლობის ნიშნებს ვერ ერკვევა ამოცანის მოცემულობაში
|
ამოიცნობს,
,იცის ზოგიერთი ტერმინი და აღნიშვნა, უტოლობისა მაგრამ ვერ აყალიბებს დებულებებს სწორად. ვერ ხსნის ამოცანებს
|
ფლობს უტოლობათა თვისებებს ახერხებს მათ გამოსახვას, მაგრამ ვერ იყენებს მაგალითების ამოხსნისას.
|
ფლობს უტოლობათა თვისებებს და იყენებს მათ ამოცანების ამოხსნისას,
მაგრამ ზოგჯერ შეცდომებით
|
აყალიბებს, და ამტკიცებს უტოლობათა თვისებებს და კარგად იყენებს მათ ამოცანების ამოხსნისას
|
ჯგუფური მუშაობის განმავითარებელი შეფასების რუბრიკები
კრიტერიუმები
|
დაბალი
1-2ქ
|
საშუალოზე დაბალი
3-4
|
საშუალო
5-6
|
საშუალოზე მაღალი
7-8
|
მაღალი
9-10
|
ჯგუფურ მუშაობაში ჩართვა
|
არ ერთვება ჯგუფურ მუშაობაში ,არ გამოთქვამს
საკუთარ აზრებს |
პასიურად ერთვება ჯგუფურ მუშაობაში, ნაკლებად გამოთქვამს საკუთარ მოსაზრებებს
|
ერთვება ჯგუფურ მუშაობაში, გამოთქვამს საკუთარ მოსაზრებებს, მაგრამ ზოგჯერ არასწორად
|
აქტიურად მონაწილეობს
ჯგუფურ მუშაობაში გამოთქვამს საკუთარ
მოსაზრებებს
|
აქვს ჯგუფში მუშაობის დროს ლიდერის თვისებები, ასაბუთებს საკუთარ მოსაზრებებს და აკეთებს პრეზენტაციებს
|
პრეზენტაციის შეფასების რუბრიკა.
პასუხობს თემას.
ერთცვლადიანი უტოლობა.
|
2
|
ფლობს აუდიტორიას (იყენებს მიმიკას, ჟესტიკულაციას,ინტონაციას)
|
2
|
საუბრობს გამართული
ენით და იყენებს უტოლობასთან დაკავშირებულ ტერმინოლოგიას.
|
2
|
ადარებს მოვლენებს,
ფაქტებს, საგნებს.
|
2
|
იყენებს თვალსაჩინოებას.
|
1
|
იცავს დროის ლიმიტს.
|
1
|
თვითშეფასება „ცისარტყელა“
უპასუხეთ ორ კითხვას მაინც (თუ სურვილი გექნება ყველას)
დღეს შევიტყვე, რომ....
|
|
გამიკვირდა...
|
|
ძალიან საინტერესო იყო...
|
|
გამომივიდა...
|
|
გამიძნელდა...
|
|
ვისწავლე...
|
|
ახლა შემიძლია...
|
დანართი N
Subscribe to:
Posts (Atom)