გაკვეთილის I ფაზა - შესავალი. გამოწვევის სტადია. – 10 წუთი.
აქტივობა 1–2 წთ
საორგანიზაციო საკითხები (მიზნის გაცნობა, შეფასების პრინციპების გაცნობა)
აქტივობა 2 – საშინაო დავალების შემოწმება– 5წთ
აქტივობის მიზანი. შევამოწმო თუ
როგორ აითვისა მოსწავლეებმა კვადრატული ფესვი და როგორ ფლობს კვადრატული ფესვის
შემცველ გამოსახულებათა გარდაქმნას.
ვამოწმებ საშინაო დავალებას და განსხვავებულად
შესრულებული დავალებები განიხილება დაფასთან, შემდეგ მასწავლებელი აფასებს რამდენად
სწორად შეასრულეს დავალება და შესაბამის შეცდომებზე რამდენად სწორი კომენტარი
გააკეთეს.
აქტივობა 3 -
წინარე ცოდნის შემოწმება -3წთ
აქტივობის
მიზანი:გავლილი მასალის გააზრება რომელიც კავშირშია ახალ მასალასთან.
მოსწავლეთა მზაობის დასადგენად მასწავლებელი
იყენებს კითხვებს.
რა
სახის სამკუთხედები არსებობს გვერდებისა და კუთხეების მიხედვით? როგორ სამკუთხედს ეწოდება მართკუთხა სამკუთხედი? რა ჰქვია მართკუთხა სამკუთხედის გვერდებს? რა სახე
აქვს შემოკლებული გამრავლების ფორმულებს? რას უდრის სამკუთხედის ფართობი? რას
უდრის მართკუთხედის ფართობი? რას უდრის კვადრატის ფართობი?
გაკვეთილის II ფაზა - ძირითადი ნაწილი.საკითხის სიღრმისეული წვდომა – 25 წუთი.
აქტივობა
- 3. მინი ლექცია - 3 წუთი
(პითაგორასა
და პითაგორას თეორემის შესახებ)
აქტივობის მიზანი: მოსწავლეები გაეცნობიან პითაგორასა
და პითაგორას თეორემის შესახებ ინფორმაციას .
აქტივობა 4– დამოუკიდებელი
სამუშაო კლასთან 5წთ
აქტივობის მიზანი: მოსწავლეები შეძლებენ პითაგორას
თეორემის შესახებ მოსაზრების ჩამოყალიბებას.
სლაიდზე ნაჩვენები იქნება დამოუკიდებელი სამუშაო) მოსწავლეებს ეძლევა
დავალება ააგონ მართკუთხა სამკუთხედი გაზომონ სამკუთხედის გვერდები ,ზომების მიხედვით ააგონ თითოეულ გვერდზე კვადრატები
, იპოვონ თითოეული მათგანის ფართობი და იფიქრონ მათ შორის დამოკიდებულების აღმოჩენაზე.
აქტივობა5-არგუმენტირებული დისკუსია - 5 წუთი. აქტივობის მიზანი: მოსწავლეები შეძლებენ დამოუკიდებლად
პითაგორას თეორემის ჩამოყალიბებასა და დამტკიცებას.
მოსწავლეები ნამუშევრების განხილვის შემდეგ მიდიან დასკვნამდე, რომ ჰიპოტენუზის კვადრატი უდრის კათეტების კვადრატების
ჯამს, შემდგომ მოსწავლეები აყალიბებენ პითაგორას თეორემას. მასწავლებელი კი მათ სთავაზობს
თეორემის დამტკიცების მეორე ხერხს სლაიდის საშუალებით.
აქტივობა 6- ჯგუფური მუშაობა 6წთ
აქტივობის მიზანი: შეძლებენ მოსწავლეები პითაგორას
თეორემის პრაქტიკულ გამოყენებას.
სლაიდზე მოცემულია ამოცანები, მოსწავლეები გამოთვლიან ნაჩვენებ სლაიდზე მოცემულ მართკუთხა სამკუთხედის
ერთ-ერთ გვერდს დანარჩენი ორით.გამოიყენებენ პითაგორას თეორემას.ჯგუფები
გაცვლიან თავიანთ ნამუშევრებს გაასწორებენ და
საკუთარ აზრს ჩამოაყალიბებენ პრეზენტაციისას.
აქტივობა7- თეორემის პრაქტიკული
გამოყენება 6წთ აქტივობის
მიზანი:შეძლონ მოსწავლეებმა მართკუთხა სამკუთხედის უცნობი გვერდის პოვნა დანარჩენი ორის საშუალებით.
მოსწავლეები ხსნიან რამდენიმე ამოცანას, რომლებიც სახელმძღვანელოშია
მოთავსებული და შესაბამისად აკეთებენ
შესრულებული სამუშოს პრეზენტაციას.
გაკვეთილის
III ფაზა
- დასკვნითი ნაწილი. – გააზრება-რეფლექსია
- 10წთ
აქტივობა 8- რა ვიცოდი, რა ვისწავლე. 5 წთ
აქტივობის მიზანი:შეძლონ მოსწავლეებმა გაიაზრონ თუ
როგორ ხდება პითაგორას თეორემის გამოყენება ყოფა-ცხოვრებაში.
აქტივობა 9- საშინაო დავალების მიცემა. 3წთ
ვაძლევ ამოცანებს და ტექსტს
სახელმძღვანელოდან. გვ.147 პარაგრაფი 4.2 სავ.N 7, 9, 11.
აქტივობა 9– შეფასება -2 წთ
ვაფასებ განმსაზღვრელი
შეფასებით.ვაკეთებ კომენტარებს
დანართი N1
|
No comments:
Post a Comment